آهکسنگ ها

سنگ ساختمانی سآهک

نحوه ی تشکیل و کاربرد های سنگ آهک

سنگ آهک

"<yoastmark

سنگ آهک نوعی سنگ رسوبی کربناته است. این مواد اغلب از مواد معدنی آراگونیت و کلسیت تشکیل یافته است که اشکال مختلف بلوری کربنات کلسیم (CaCO3) هستند. سنگ نزدیکی دولومیت است که حاوی درصد بالایی از ماده معدنی دولومیت ، CaMg (CO3) 2 است. در انتشارات قدیمی USGS ،از دولومیت به عنوان سنگ آهک منیزنی یاد می شود ، اصطلاحی که اکنون برای دولومیت های کمبود منیزیم یا سنگهای آهکی غنی از منیزیم اختصاص یافته است.

حدود 10٪ سنگهای رسوبی سنگهای آهکی هستند. حل شدن سنگ های آهک در آب و محلول های بی اثر اسیدی باعث ب مناظر کارستی می شود که در این فرایند آب در طول میلیون ها سال سنگ آهک را فرسایش می دهد.در اغلب سیستم های غار در سنگ آهک سنگ بستر وجود دارد. سنگ آهک کاربردهای بی شماری دارد: به عنوان مصالح ساختمانی یک جز essential اساسی بتن (سیمان پرتلند) ، به عنوان کل پایه جاده ها ، به عنوان رنگدانه سفید یا ماده پر کننده در محصولاتی مانند خمیر دندان یا رنگ ، به عنوان ماده اولیه شیمیایی برای تولید آهک ، به عنوان نرم کننده خاک و به عنوان یک ماده محبوب تزئینی علاوه بر باغ های صخره ای.

تشکیل سنگ ساختمانی آهک

 

تشکیل
تشکیل

مانند اکثر سنگهای رسوبی ، بیشتر سنگهای آهکی ساختمانی از دانه تشکیل شده اند. اکثر دانه های موجود در سنگ آهک قطعات اسکلتی موجودات دریایی مانند مرجان یا روزن دار هستند. این موجودات پوسته های ساخته شده از آراگونیت یا کلسیت را ترشح می کنند و هنگام مرگ این پوسته ها را پشت سر می گذارند. سایر دانه های کربنات که سنگهای آهکی را تشکیل می دهند ، اوئیدها ، پلوئیدها ، و لیمکلستها (داخل و خارج پلاکها).

سنگ آهک اغلب حاوی مقادیر متغیر سیلیس به شکل چرت (کلسدونی ، سنگ چخماق ، یاس ، و غیره) یا قطعه اسکلتی سیلیسی (اسکلت اسفنجی ، دیاتوم ، رادیولار) ،  و تراورتن (رسوب کلسیت و آراگونیت) است.

کلسیت ثانویه ممکن است توسط آب های بسیار اشباع شهاب سنگ (آب های زیرزمینی که مواد را در غارها رسوب می دهد) رسوب کند. این امر باعث تولید اسلئوتمی ها مانند استالاگمیت ها و استالاکتیت ها می شود. فرم دیگری که توسط کلسیت گرفته می شود ، سنگ آهک اولیتیک است که از طریق شکل دانه ای (اولیت) آن قابل تشخیص است.سایر سنگهای آهکی عمدتاً از گل آهک دوباره بلور تشکیل شده اند و از آنها به عنوان میکریت یاد می شود.

منبع این سنگ ساختمانی

منبع اصلی کلسیت در این سنگ معمولاً موجودات دریایی است. برخی از این ارگانیسم ها می توانند تپه هایی از سنگ را که به عنوان صخره معروف است بسازند و بر نسل های گذشته بنا شده اند. در زیر 3000 متر ، فشار آب و دما باعث افزایش غیر خطی انحلال کلسیت می شود ،بنابراین سنگ آهک به طور معمول در آبهای عمیق تر تشکیل نمی شود (نگاه کنید به لیوسوکلین). سنگهای آهکی همچنین ممکن است در محیط های رسوبی دریائی  و تبخیر ایجاد شوند.

کلسیت بستگی به فاکتورهای مختلفی از جمله دمای آب ، pH و غلظت یون محلول دارد که می تواند توسط آبهای زیرزمینی حل و یا رسوب کند. کلسیت یک ویژگی غیرمعمول به نام حلالیت پسرونده از خود نشان می دهد ، که در آن با افزایش دما ، در آب حل می شود.ناخالصی ها (مانند رس ، ماسه بقایای آلی ، اکسید آهن و سایر مواد) باعث می شود که سنگهای آهکی رنگ های مختلفی را به نمایش بگذارند ، به ویژه با سطوح فرسوده.

استفاده ها

استفاده ها
استفاده ها

سنگ آهک در معماری به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی بسیار رایج است. بسیاری از مکانهای دیدنی در سراسر جهان ، از جمله هرم بزرگ و مجموعه مرتبط با آن در جیزه ، مصر ، از سنگ آهک ساخته شده اند. ساختمانهای زیادی در کینگستون ، انتاریو ، کانادا از آن ساخته شده و می شود که به آن لقب “شهر سنگ آهک” داده اند.

در جزیره مالت ، برای مدت طولانی ، تنها سنگهای آهکی به نام سنگ آهک Globigerina تنها ماده ساختمانی موجود بود و هنوز هم به طور مکرر در انواع ساختمان ها و مجسمه ها استفاده می شود. این سنگ به راحتی در دسترس است و به صورت بلوک یا تراشکاری دقیق تر ، به راحتی قابل استفاده است.مجسمه سازان آمریکای باستان این سنگ را بسیار ارزشمند می دانستند زیرا کار با آن آسان بود و برای جزئیات دقیق نیز مناسب بود.

سنگهای آهکی در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 محبوبیت بیشتری داشتند. ایستگاه های قطار ، بانک ها و دیگر سازه های مربوط به آن دوران به طور معمول از سنگ آهک ساخته می شدند. در بعضی از آسمان خراش ها به عنوان نما استفاده می شود ، اما فقط در صفحات نازک برای پوشش ، به جای بلوک های جامد. در ایالات متحده ، ایندیانا ، به ویژه منطقه بلومینگتون ، مدت ها منبع این سنگ معدنی با کیفیت بالا ، به نام سنگ آهک ایندیانا بوده است. بسیاری از بناهای معروف در لندن از سنگ آهک پورتلند ساخته شده اند.

برخی ویژگی های سنگ ساختمانی آهک

بلوک های سنگ ساختمانی آهک از مقاومت بالایی برخوردار هستند که بر اساس خاصیت آنها در تراکم نسبتاً بالا و همچنین جمع و جور بودن آنها است. مقاومت بالای بلوک ها و آجرها تضمین می کند که سازه های انتهایی ساخته شده از بلوک های آهکی و آجرها نیز مقاوم و در برابر نیروهای خارجی تنش ، برش و پیچش مقاوم هستند. این نه تنها از دوام سازه اطمینان حاصل می کند بلکه از نظر ایمنی کاربران نیز اطمینان حاصل می کند زیرا سازه های ساخته شده از سنگ آهک به اندازه کافی مقاوم هستند و با تغییر الگوهای آب و هوا در فصول مختلف ، در طول زمان دوام می آورند.

سنگ ساختمانی آهک مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد ، این امر با اثبات مقاومت بالا و همچنین دانه های ریز سنگ آهک واضح تر می شود. دانه های ریز سنگ آهک امکان فشردگی را فراهم می کند و این بر مقاومت کلی سنگ آهک می افزاید.

سنگ نمای آهک دارای انواع مختلفی از رنگ در سایه های مختلف است که به راحتی نیازهای هر خریدار را برآورده می کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن