بازالت

سنگ بازالت

تشکیل،توزیع و تعریف سنگ بازالت

سنگ بازالت

سنگ بازالت
سنگ بازالت

بازالت  یک سنگ آذرین اکستروژن مافیک است که از خنک شدن سریع گدازه های غنی از منیزیم و آهن تشکیل می شود. بیش از 90٪ کل سنگهای آتشفشانی موجود در زمین بازالت است ، و فوران گدازه بازالت توسط زمین شناسان در حدود 20 آتشفشان در سال مشاهده می شود. بازالت همچنین یک نوع سنگ مهم در سایر اجرام سیاره ای منظومه شمسی است. به عنوان مثال ، ماریای قمری دشت های جاری شدن گدازه های بازالت است و بازالت یک سنگ معمول در سطح مریخ است.

گدازه بازالت مذاب به دلیل محتوای نسبتاً کم سیلیس (از 45 تا 52 درصد) ویسکوزیته کمی دارد ، در نتیجه جریان های گدازه ای به سرعت در حال حرکت است که می تواند قبل از خنک شدن و جامد شدن در مناطق زیادی گسترش یابد. بازالت های سیل توالی های ضخیم بسیاری از این جریانات است که می تواند صدها هزار کیلومتر مربع را بپوشاند و حجیم ترین تشکیلات آتشفشانی را تشکیل دهد.

تصور می شود که ماگمای بازالت ریشه در گوشته بالایی زمین دارد.  شیمی بازالت بدین ترتیب سرنخی از شرایط عمیق داخلی زمین را فراهم می کند.

تعریف سنگ بازالت

تعریف سنگ بازالت
تعریف سنگ بازالت

بازالت یک سنگ آذرین آپانیت (دانه ریز) است که از نظر فلزات سیلیس و قلیایی نسبتاً کم است. از کل محتوای آن در کوارتز ، فلدسپات و فلدسپاتوئید (QAPF) ، کمتر از 10٪ حجمی فلدسپاتوئید و کمتر از 20٪ کوارتز است که پلاژیوکلاز حداقل 65٪ محتوای فلدسپات آن را تشکیل می دهد.
این بازالت را در زمینه بازالت / آندزیت نمودار QAPF قرار می دهد. بازالت به دلیل محتوای سیلیس کمتر از 52 درصد از آندزیت متمایز می شود.با این حال ، به دلیل اندازه بسیار خوب دانه ، اغلب تعیین ترکیب مواد معدنی سنگهای آتشفشانی امکان پذیر نیست ، و بازالت از نظر شیمیایی به عنوان سنگ آتشفشانی با محتوای 45٪ تا 52٪ سیلیس و بیش از 5٪ اکسید فلز قلیایی تعریف می شود. این بازالت را در قسمت B طبقه بندی TAS قرار می دهد.  چگالی متوسط ​​بازالت 2.9 گرم در سانتی متر مکعب است.

بازالت معمولاً رنگ خاکستری تیره تا سیاه دارد ، به دلیل داشتن مقدار زیادی مواد معدنی اوگیت یا پیروکسن ، اما می تواند سایه وسیعی را به نمایش بگذارد. بعضی از بازالت ها به دلیل محتوای زیاد پلاژیوکلاز کاملاً روشن هستند و بعضی اوقات به عنوان لکوبازالت توصیف می شوند.
تشخیص بازالت سبکتر از آندزیت دشوار است ، اما یک قاعده رایج که در تحقیقات میدانی استفاده می شود این است که بازالت دارای شاخص رنگ 35 یا بیشتر است.

بازالت غالباً پورفیری است و شامل بلورهای بزرگتر (فنوکریست) است که قبل از اکستروژن تشکیل شده و ماگما را به سطح زمین آورده و در یک ماتریس دانه ریزتر جاسازی شده است. این فنو کریست ها معمولاً از نوع اوژیت ، الیوین یا پلاژیوکلاز غنی از کلسیم هستند.که بالاترین دمای ذوب مواد معدنی معمولی را دارند که می توانند از مذاب متبلور شوند و بنابراین اولین کریستال های جامد هستند.

توزیع

علاوه بر تشکیل بخشهای زیادی از پوسته زمین ، بازالت در سایر قسمتهای منظومه شمسی نیز وجود دارد.

زمین

بازالت متداول ترین نوع سنگ آتشفشانی در کره زمین است. بخشهای پوسته ای از صفحات تکتونیکی اقیانوسی عمدتا از بازالت تشکیل شده اند ، که از گوشته طغیان شده در زیر پشته های اقیانوس تولید می شوند.  بازالت همچنین سنگ اصلی آتشفشانی در بسیاری از جزایر اقیانوسی است ، از جمله جزایر هاوایی ، جزایر فارو ، و رئونیون.

بازالت سنگی است که معمول ترین سنگ آذرین است. اینها شامل بازالت های سیل قاره ای ، حجیم ترین بازالت های موجود در خشکی است. از نمونه های بازالت سیل قاره می توان به تله های دکن در هند ، گروه Chilcotin در بریتیش کلمبیا ، کانادا ، تله های پارانا در برزیل ، تله های سیبری در روسیه ،استان بازالت سیل کارو در آفریقای جنوبی و فلات رودخانه کلمبیا در واشنگتن و اورگان

ماه

مناطق تاریک قابل مشاهده در ماه زمین ، ماریای قمری ، دشت هایی از جریان گدازه های بازالت سیلاب است. نمونه این سنگها با برنامه سرنشین دار آپولو آمریکایی ، برنامه رباتیک روسی Luna گرفته شده است و در میان شهاب سنگهای ماه نشان داده می شوند.

بازالت های قمری عمدتاً از نظر همتایان زمینی خود دارای محتوای بالای آهن هستند که به طور معمول از 17 تا 22 درصد وزنی FeO متغیر است. آنها همچنین دارای طیف گسترده ای از غلظت های تیتانیوم (موجود در ماده معدنی ایلمنیت) هستند ، از کمتر از 1 درصد وزنی TiO2 ، تا حدود 13 درصد وزنی. به طور سنتی،بازالت های قمری با توجه به محتوای تیتانیوم آنها طبقه بندی می شوند ، به کلاسها Ti-Ti ، کم Ti و بسیار Ti-Low گفته می شود. با این وجود ، نقشه های ژئوشیمیایی جهانی تیتانیوم به دست آمده از مأموریت کلمنتین نشان می دهد که ماریای ماه دارای پیوستار غلظت تیتانیوم است ،و بیشترین غلظت ها کمترین فراوانی را دارند.

مریخ

بازالت همچنین یک سنگ معمول در سطح مریخ است ، که توسط داده های ارسال شده از سطح سیاره ، و توسط شهاب سنگ های مریخ تعیین می شود.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن