دسته‌بندی نشدهدگرگونی

سنگ دگرگونی

تشکیل، ترکیبات و ویژگی های سنگ دگرگونی

سنگ های دگرگونی

"سنگ

سنگهای دگرگونی از تحول انواع سنگهای موجود بوجود می آیند ، در فرایندی به نام دگرگونی ، که به معنای “تغییر شکل” است. سنگ اصلی (پروتولیت) تحت حرارت (دمای بیش از 150 تا 200 درجه سانتیگراد) و فشار (100 مگاپاسکال (1000 بار) یا بیشتر) قرار می گیرد و باعث تغییرات فیزیکی یا شیمیایی عمیقی می شود.

پروتئولیت ممکن است یک سنگ دگرگونی رسوبی ، آذرین یا موجود باشد.

سنگهای دگرگونی قسمت بزرگی از پوسته زمین را تشکیل می دهند و 12٪ از سطح زمین را تشکیل می دهند. آنها بر اساس بافت و مجموعه شیمیایی و معدنی (رخساره های دگرگونی) طبقه بندی می شوند. آنها ممکن است به سادگی با قرار گرفتن در اعماق سطح زمین و در معرض دمای بالا و فشار زیاد لایه های سنگی بالای آن تشکیل شوند.

آنها می توانند از فرآیندهای تکتونیکی مانند برخورد قاره ای که باعث فشار افقی ، اصطکاک و اعوجاج می شوند ، تشکیل شوند. آنها همچنین هنگام گرم شدن سنگ در اثر نفوذ سنگ گرم مذاب به نام ماگما از داخل زمین ، تشکیل می شوند.

مطالعه سنگهای دگرگونی (اکنون در اثر فرسایش و بالا آمدن در سطح زمین در معرض دید قرار گرفته است) اطلاعاتی را درباره دما و فشارهایی که در اعماق زیاد پوسته زمین ایجاد می شود ، ارائه می دهد. برخی از نمونه های سنگهای دگرگونی عبارتند از گنیس ، تخته سنگ ، سنگ مرمر ، شیست و کوارتزیت.

مواد معدنی دگرگونی

"مواد

مواد معدنی دگرگونی آن دسته از مواد معدنی دگرگونی هستند که فقط در دمای بالا و فشارهای مربوط به روند دگرگونی تشکیل می شوند. این مواد معدنی ، که به عنوان مواد معدنی شاخص شناخته می شوند ، شامل سیلیمانیت ، کیانیت ، استورولیت ، آندالوزیت و برخی گارنت هستند.

مواد معدنی دیگری مانند الیوین ، پیروکسن ، آمفیبول ، میکاس ، فلدسپار و کوارتز ممکن است در سنگ های دگرگونی یافت شوند ، اما لزوماً نتیجه روند دگرگونی نیستند. این مواد معدنی در طول تبلور سنگهای آذرین تشکیل شده اند.

آنها در دما و فشارهای بالا پایدار هستند و ممکن است از نظر شیمیایی در طی روند دگرگونی بدون تغییر باقی بمانند. با این حال ، تمام مواد معدنی فقط در محدوده خاصی پایدار هستند و وجود برخی از مواد معدنی در این نوع سنگ ها نشان دهنده دما و فشار تقریبی تشکیل آنها است.

تغییر در اندازه ذرات سنگ در طی فرآیند دگرگونی ، تبلور مجدد نامیده می شود. به عنوان مثال ، بلورهای کوچک کلسیت در سنگ آهک سنگ رسوبی و گچ به بلورهای بزرگتر در سنگ مرمر سنگ دگرگونی تبدیل می شوند. در ماسه سنگ دگرگون شده ،

تبلور مجدد دانه های شن کوارتز اصلی منجر به کوارتزیت بسیار جمع و جور می شود ، همچنین به عنوان متا کوارتزیت شناخته می شود ، که در آن بلورهای کوارتز اغلب بزرگتر به هم پیوند خورده اند. هر دو دما و فشار بالا باعث تبلور مجدد می شوند. دمای بالا باعث مهاجرت اتم ها و یون های موجود در بلورهای جامد می شود و بدین ترتیب بلورها از نو سازمان می یابند

، در حالی که فشارهای زیاد باعث محلول کریستال های درون سنگ در محل تماس آنها می شود.

برگزایی

برگزایی
برگزایی

لایه لایه شدن درون این دسته سنگ ها را برگ زایی می نامند (از کلمه لاتین folia گرفته شده است ، به معنی برگ) ، و این اتفاق می افتد هنگامی که یک سنگ در طول یک محور در هنگام تبلور مجدد کوتاه می شود. این باعث می شود کریستالهای پلاستیکی یا کشیده مواد معدنی ، مانند میکا و کلریت ، چرخانده شوند تا محورهای بلند آنها عمود بر جهت کوتاه شدن باشد. این منجر به ایجاد یک سنگ نواری یا برگ دار می شود که نوارها رنگ مواد معدنی تشکیل دهنده آنها را نشان می دهد.

بافت ها به دسته های برگ دار و غیر برگ دار تفکیک می شوند. سنگ برگ دار محصولی از تنش افتراقی است که باعث تغییر شکل سنگ در یک صفحه می شود و گاهی اوقات صفحه شکاف ایجاد می کند. به عنوان مثال ، تخته سنگ یک سنگ دگرگونی برگ دار است که از شیل نشات گرفته است. سنگ بدون برگ دارای فشارهای مسطحی نیست.

سنگهایی که از هر طرف تحت فشار یکنواخت قرار داشته باشند و یا فاقد مواد معدنی با عادات مشخص رشد باشند ، محلول پاشی نخواهند شد. در مواردی که سنگ تحت تنش افتراقی قرار گرفته باشد ، نوع برگ پاشی به درجه دگرگونی بستگی دارد. به عنوان مثال ، با یک ماسه سنگ شروع می شود ،

کاربرد

توالی زیر با افزایش دما ایجاد می شود: تخته سنگ یک سنگ دگرگونی بسیار دانه ریز ، برگ دار ، مشخصه دگرگونی درجه بسیار پایین است ، در حالی که فیلیت ریزدانه است و در مناطق دگرگونی درجه پایین یافت می شود ، شیست متوسط ​​تا دانه درشت است و در مناطق دگرگونی درجه متوسط ​​،و گنیس درشت تا بسیار دانه درشت ، در مناطق دگرگونی درجه بالا یافت می شود. سنگ مرمر عموماً محلول پاشی نیست ، که امکان استفاده از آن را به عنوان ماده ای برای مجسمه سازی و معماری فراهم می کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن