سنگ لوح

سنگ ساختمانی لوح

همه چیز درباره ی سنگ لوح

سنگ ساختمانی لوح

سنگ ساختمانی لوح

سنگ لوح (تخته سنگ)  یک سنگ دگرگونی ریز دانه ، برگ دار و همگن است که از یک سنگ رسوبی از نوع شیل اصلی تشکیل شده از خاکستر معمولی یا خاکستر آتشفشانی از طریق دگرگونی منطقه ای درجه پایین گرفته شده است. این سنگ مرغوبترین سنگ دگرگونی برگ دار است. برگ ها ممکن است با لایه رسوبی اصلی مطابقت نداشته باشد ، اما در عوض در صفحات عمود بر جهت فشرده سازی دگرگونی است.

به محلول پاشی در تخته سنگ “شکاف اسلایتی” گفته می شود. این امر به دلیل فشرده سازی شدید باعث می شود که پوسته های رسی ریز دانه در صفحه های عمود بر فشرده سازی دوباره رشد کنند. هنگامی که با برخورد موازی با برگ پاشی ، با استفاده از ابزاری تخصصی در معدن ، به طور ماهرانه “بریده” می شود ، بسیاری از تخته سنگ ها خاصیتی به نام شکافتگی را نشان می دهند و صفحات صاف سنگی را تشکیل می دهد که مدتهاست برای بام ، کاشی کف و سایر اهداف استفاده می شود. تخته سنگ غالباً به رنگ خاکستری است ، به خصوص وقتی به صورت دسته جمعی دیده می شود . با این حال ، تخته سنگ در رنگهای متنوع حتی از یک مکان واحد وجود دارد. به عنوان مثال ، تخته سنگ از شمال ولز را می توان در بسیاری از رنگ ها یافت.

کلمه “لوح” همچنین برای انواع خاصی از اشیا ساخته شده از سنگ تخته سنگ استفاده می شود. این ممکن است به عنوان یک کاشی سقف منفرد ساخته شده از تخته سنگ یا یک تخته سنگ نوشته شده باشد. آنها به طور سنتی یک قطعه صخره ای کوچک و صاف بودند که اغلب در با گچ  در چوب قاب می شدند و به عنوان دفترچه یادداشت یا تابلوی اعلانات استفاده می شدند ،

ترکیب معدنی

سنگ لوح  به طور عمده از مواد معدنی کوارتز و مسکویت یا ایلیت تشکیل شده است که اغلب همراه با بیوتیت ، کلریت ، هماتیت و پیریت و به ندرت آپاتیت ، گرافیت ، کائولینیت ، مگنتیت ، تورمالین یا زیرکون و همچنین فلدسپات است. گاهی اوقات ، مانند صفحات بنفش شمال ولز ، کره های آهنی در اطراف هسته های آهن تشکیل می شوند ، ترک یک بافت خال خال سبز روشن. این کره ها گاهی اوقات توسط یک میدان تنش اعمال شده بعدی تغییر شکل می دهند ، که وقتی در صفحه شکاف نمونه مشاهده می شود به صورت بیضی ظاهر می شود.

تخته سنگ در ساختمان ها

تخته سنگ در ساختمان ها

سنگ لوح را می توان به صورت تخته سنگ های سقف ، نوعی شینگل سقفی یا به طور خاص یک نوع کاشی سقف ساخته شده است که توسط یک اسلاتر نصب می شوند. تخته سنگ دارای دو خط شکستگی است – شکاف و دانه – که امکان تقسیم سنگ به ورقه های نازک را فراهم می کند. وقتی شکسته شد ، تخته سنگ ظاهر طبیعی خود را حفظ می کند در حالی که نسبتاً صاف است و چیده شدن آن آسان است. به دنبال پیشرفت در سیستم های حمل و نقل ریلی ، جاده ای و آبراهه ای ، از دهه 1870 تا جنگ جهانی اول یک سری “رونق تخته سنگ” در اروپا اتفاق افتاد.

تخته سنگ به ویژه به عنوان یک مصالح بام مناسب است زیرا دارای شاخص جذب آب بسیار کم کمتر از 0.4٪ است و باعث ضد آب بودن مواد می شود. در واقع ، این تخته سنگ طبیعی که فقط به حداقل پردازش نیاز دارد ، کمترین انرژی تجسم یافته را در بین تمام مواد بام دارد.
این سنگ لوح  طبیعی در نتیجه زیبایی و دوام آن توسط متخصصین در ساختمان ها استفاده می شود. تخته سنگ فوق العاده با دوام است و می تواند چند صد سال دوام داشته باشد ، اغلب با تعمیر و نگهداری کم یا بدون تعمیر. جذب کم آب باعث می شود تا در برابر یخ زدگی و شکستن در اثر یخ زدگی بسیار مقاوم باشد. تخته سنگ طبیعی همچنین در برابر آتش مقاوم است و از نظر انرژی نیز کارآمد است.

*

کاشی های سقف تخته سنگ معمولاً یا با میخ ، یا با قلاب ثابت می شوند (و بسته می شوند) همانطور که در تخته سنگ اسپانیایی معمول است. در انگلستان ، تعمیرات معمولاً با دو میخ روی تخته های چوب (انگلستان و ولز) یا مستقیماً روی تخته های پارس الوار (اسکاتلند و ایرلند شمالی) میخ می شود. ناخن ها به طور سنتی از مس بودند ، اگرچه گزینه های مدرن آلیاژ و فولاد ضد زنگ وجود دارد. هر دو این روش ها ، اگر به درستی استفاده شوند ، یک سقف ضد آب و هوایی با دوام با طول عمر حدود 80-100 سال را ایجاد می کنند.

استفاده های دیگر سنگ ساختمانی لوح

از آنجا که این یک عایق الکتریکی خوب و ضد حریق است ، برای ساخت تابلو برق و کنترل رله در اوایل قرن 20 برای موتورهای بزرگ الکتریکی استفاده شد. تخته سنگ ریز را می توان به عنوان سنگی برای ساخت چاقو بکار برد.

از تخته سنگ به دلیل پایداری حرارتی و بی اثر بودن شیمیایی ، برای رویه های نیمکت آزمایشگاهی و برای میزهای میز بیلیارد استفاده شده است. در مدارس قرن 18 و 19 ، از تخته سنگ به طور گسترده برای تخته سیاه و صفحات نوشتاری جداگانه استفاده می شد ، که برای آن از مداد تخته سنگ یا گچ استفاده می شد.

در مناطقی که در دسترس است ، از سنگ فرش با کیفیت بالا برای سنگ قبرها و لوح های یادبود استفاده می شود. در برخی موارد ، تمدن باستان مایا از تخته سنگ برای ساختن اشیای زینتی و دکوری بکار برده می شد

تخته سنگ ماده سنتی انتخاب شده برای سنگهای سیاه در ژاپن بود. اکنون یک سنگ لوکس به حساب می آید.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن