کوارتز

سنگ ساختمانی کوارتز

همه چیز در باره ی سنگ ساختمانی کوارتز

سنگ ساختمانی کوارتز

سنگ ساختمانی کوارتز

سنگ ساختمانی کوارتز یک ماده معدنی سخت و کریستالی است که از اتمهای سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده است. اتم ها در یک چارچوب مداوم از tetrahedra سیلیکون-اکسیژن SiO4 متصل می شوند ، و هر اکسیژن بین دو tetrahedra تقسیم می شود و فرمول شیمیایی کلی SiO2 را می دهد. کوارتز بعد از فلدسپات دومین ماده معدنی فراوان در پوسته قاره زمین است.

سنگ ساختمانی کوارتز به دو شکل α-کوارتز طبیعی و β-کوارتز با دمای بالا وجود دارد که هر دو کایرال هستند. تبدیل از α کوارتز به β کوارتز به طور ناگهانی در دمای 573 درجه سانتی گراد (846 K ؛ 1063 درجه فارنهایت) اتفاق می افتد. از آنجا که تحول با تغییر قابل توجهی در حجم همراه است ، به راحتی می تواند باعث شکستگی سرامیک یا سنگهایی شود که از این آستانه دما عبور می کنند.

انواع مختلف کوارتز وجود دارد که چندین نوع آنها سنگهای نیمه قیمتی هستند. از زمان باستان ، انواع کوارتز بیشترین ماده معدنی مورد استفاده در ساخت جواهرات و منبت کاری سنگ های سخت ، به ویژه در اوراسیا بوده است. کوارتز ماده معدنی است که مقدار 7 را در مقیاس سختی Mohs تعریف می کند ، یک روش خراش کیفی برای تعیین سختی ماده در برابر سایش.

نامگذاری این سنگ ساختمانی

کلمه “کوارتز” از کلمه آلمانی “کوارز” مشتق شده است که در نیمه اول قرن 14 در آلمانی میانه و در آلمان شرقی مرکزی همان شکل را داشت و از واژه گویش لهستانی kwardy آمده است ، که با اصطلاح چک tvrdý (“سخت”) مطابقت دارد.
یونانیان باستان از کوارتز به عنوان κρύσταλλος) krustallos) مشتق شده از یونان باستان κρύος) kruos) به معنی “سرما یخ زده” یاد می کردند ، زیرا ظاهراً برخی از فلاسفه (از جمله تئوفراستوس) معتقد بودند که این ماده معدنی نوعی یخ فوق سرد است.  امروزه گاهی از اصطلاح بلور سنگ به عنوان نام جایگزین خالص ترین شکل کوارتز استفاده می شود.

عادت و ساختار بلوری

سنگ نمای ساختمانی کوارتز متعلق به سیستم کریستال مثلثی است. شکل کریستالی ایده آل منشوری شش وجهی است که در انتهای آن با هرم های شش وجهی خاتمه می یابد. در طبیعت ، بلورهای کوارتز اغلب (با دو کریستال کوارتز راست دست و چپ دست) دوقلو می شوند ، تحریف می شوند ،
یا با بلورهای مجاور کوارتز یا مواد معدنی دیگر به گونه ای عجین شده است که فقط بخشی از این شکل را نشان می دهد یا به طور کلی فاقد چهره های بلوری واضح است و عظیم به نظر می رسد. بلورهای خوش فرم به طور معمول در یک “بستر” تشکیل می شوند که رشد نامحدود را به یک خلا تبدیل می کنند.

معمولاً کریستالها در انتهای دیگر آن به یک ماتریس متصل می شوند ، و فقط یک هرم خاتمه وجود دارد. با این حال ، کریستالهای دوتایی خاتمه یافته در جایی اتفاق می افتند که آزادانه و بدون اتصال به آنها ، در داخل گچ ، رشد کنند. ژئود کوارتز به وضعیتی گفته می شود که خلا تقریباً کروی شکل باشد و با بستری از کریستال ها به سمت داخل قرار گرفته است.

α-کوارتز بسته به خاصیت دستکاری در سیستم کریستال مثلثی ، گروه فضایی P3121 یا P3221 متبلور می شود. β-کوارتز به ترتیب به سیستم شش ضلعی ، گروه فضایی P6222 و P6422 تعلق دارد. این گروه های فضایی واقعاً دست ساز هستند (هر کدام از آنها به 11 جفت انانتیومورف تعلق دارند). α-کوارتز و β- کوارتز نمونه هایی از ساختارهای کریستال کایرال است که از بلوک های ساختاری آچیرال تشکیل شده است.(تتراهدرای SiO4 در مورد حاضر). تحول بین α- و β-کوارتز فقط شامل یک چرخش نسبتاً جزئی تتراهدرا نسبت به یکدیگر ، بدون تغییر در نحوه اتصال آنها است.

انواع سنگ ساختمانی کوارتز

انواع سنگ ساختمانی کوارتز

کوارتز خالص ، که به طور سنتی بلور سنگ یا کوارتز شفاف نامیده می شود ، بی رنگ  یا شفاف است و اغلب از آن برای منبت کاری سنگهای سخت ، مانند بلور Lothair استفاده شده است. انواع معمول رنگی شامل سیترین ، کوارتز گل رز ، آمتیست ، کوارتز دودی ، کوارتز شیری و غیره موجود است.
این تمایزات رنگی ناشی از وجود ناخالصی هایی است که اوربیتال های مولکولی را تغییر می دهد و باعث می شود برخی انتقال الکترونیکی در طیف مرئی ایجاد شود و باعث ایجاد رنگ شود. پلی مورف های کوارتز شامل: α-کوارتز (کم) ، β-کوارتز ، تریدیمیت ، موگانیت ، کریستوبالیت ، کوئزیت و استیسوویت است.

مهمترین تمایز بین انواع کوارتز این است که ماکرو کریستالی (کریستالهای منفرد قابل مشاهده برای چشم غیرمسلح) و انواع ریز بلورین یا کریستوکریستالی (دانه های بلورها فقط با بزرگنمایی زیاد قابل مشاهده هستند). انواع کریستوکریستالی یا شفاف یا بیشتر مات هستند ،
در حالی که انواع کوارتز ها تمایل دارند ماکرو کریستالی باشند.

کلسدونی یک شکل کریستوکریستالی سیلیس است که متشکل از ریز رشد هر دو کوارتز ، و مونگانیت چند شکلی مونو کلینیک آن است.  سایر انواع مات کوارتز ، یا سنگهای مخلوط از جمله کوارتز ، اغلب شامل نوارهای متضاد یا الگوهای رنگ ، عقیق ، carnelian یا sard ، onyx ، heliotrope و یاس.

آمتیست

آمتیست نوعی کوارتز است که از بنفش روشن و روشن تا سایه اسطوخودوس تیره متغیر است. بزرگترین ذخایر آمتیست در جهان را می توان در برزیل ، مکزیک ، اروگوئه ، روسیه ، فرانسه ، نامیبیا و مراکش یافت. گاهی اوقات آمتیست و سیترین در یک بلور رشد می کنند. سپس از آن به عنوان آمترین یاد می شود. یک آمتیست رنگ خود را از آثار آهن موجود در ساختار خود بدست می آورد.

کوارتز دومورتیریت

مواد معدنی دومورتیریت در قطعات کوارتز اغلب منجر به ایجاد لکه های ابریشمی با رنگ آبی می شود. سایه های بنفش یا خاکستری نیز گاهی وجود دارد. “کوارتز دومورتیریت” (گاهی اوقات “کوارتز آبی” نامیده می شود) گاهی اوقات دارای نواحی متضاد رنگ روشن و تاریک در سراسر مواد است.  “کوارتز آبی” یک سنگ نسبتا قیمتی  است.

کوارتز شیری

کوارتز شیری متداول ترین نوع کوارتز بلوری است. رنگ سفید در اثر درگیری مایع مایعات ، گاز ، مایع یا هر دو در حین تشکیل کریستال به دام افتاده ایجاد می شود ،و برای کاربردهای سنگهای قیمتی نوری و با کیفیت از ارزش خوبی برخوردار است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن