مرمر

شستشوی سنگ ساختمانی مرمر

نکات لازم برای انواع شستشو های سنگ مرمر

شستشوی سنگ ساختمانی مرمر

شستشوی سنگ ساختمانی مرمر
شستشوی سنگ ساختمانی مرمر

این مقاله شامل اطلاعات و مشاوره در مورد نحوه مراقبت از سنگ ساختمانی مرمر است. مشکلات رایج را در تمیز کردن و نگهداری مشخص می کند ، به شما می گوید که از چه مواردی جلوگیری کنید و دستورالعمل های عملی گام به گام در مورد نحوه تمیز کردن و حفظ سنگ مرمر و مواد مشابه را ارائه می دهد.

ابتدا تصمیم بگیرید که آیا سنگ مرمر شما دارای ارزش تاریخی ، زیبایی شناختی یا احساسی است و آیا می خواهید آن را برای زمان طولانی حفظ کنید؟ اگر فکر می کنید شی شما ارزش پولی قابل توجهی دارد. میتوانید آن را بیمه کرده تا ارزش آن حفظ شود.

قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که در واقع با سنگ مرمر کار می کنید ، زیرا مواد مشابه بسیاری وجود دارد ، به عنوان مثال گچ بری یا نقاشی شده. اگر شک دارید ، تمیز نکنید زیرا مواد مورد بحث در زیر لزوما برای سنگ مرمر تقلبی مناسب نیستند. قطعه خود را در نور مناسب بررسی کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکل متوجه شوید. به دنبال شواهدی از پوشش و آثاری از رنگ اصلی یا تذهیب باشید. در صورت یافتن ، بدون لمس کردن ، اطراف آنها را تمیز کنید.

انواع سنگ ساختمانی مرمر

سنگ مرمر یک سنگ ساختمانی دگرگونی است. این ماده از سنگ آهکی تشکیل شده است که از طریق گرما یا فشار فرآیند تبلور مجدد را طی کرده است. این یک ساختار متبلور به آن می دهد که یک سطح صیقلی را امکان پذیر می کند. رنگ مرمر می تواند از سفید و کرم های مجسمه سازی کلاسیک گرفته تا صورتی ، سبز ، خاکستری ، قهوه ای و زرد متفاوت باشد. این تغییرات در نتیجه ناخالصی های معدنی موجود در سنگ آهک اصلی است.

در هنرهای تزئینی ، سنگ مرمر معمولاً با مجسمه سازی مرتبط است ، اما در اشیا variety مختلف از مبلمان و ساعت گرفته تا لوازم سبک و آباژور نیز یافت می شود. در خانه به دلیل مقاومت و استحکام ، از سنگ مرمر برای شومینه و کف استفاده می شود.

مشکلات رایج

مشکلات رایج مرمر

سنگ نمای مرمر مانند همه سنگها سنگین و شکننده است. هنگامی که این عوامل با هندلینگ ضعیف یا ضعف داخلی ترکیب شوند ، سنگ مرمر احتمال شکستن دارد. در حالی که ممکن است اجسام کوچکتر به صورت یک قطعه ساخته شوند ، ساختن مجسمه در چند قطعه غیرمعمول نیست. برای مجسمه های با اندازه بزرگ مجسمه ساز مجبور است تا از چند قطعه برای ساخت مجسمه استفاده کند مثلا برای پا ،صورت،…. از قطعه های کوچک تر مرمر استفاده کند.

در حالی که سنگ مرمر اغلب به عنوان سنگی مقاوم در برابر سایش و ضربه تلقی می شود ، همان خصوصیاتی که باعث جذابیت آن می شود نیز می تواند در آسیب پذیری آن نقش داشته باشد. به عنوان مثال رگبرگ ، جلوه ای تزئینی می دهد اما همچنین می تواند عامل ضعف سنگ باشد.

شستوشو با مایع

حلال ها – مراقبت باشد.

حلال های مرمر - مراقبت باشد.

جدا از آب مقطر ، حلالهای ذکر شده در زیر همه در فهرست COSHH (کنترل مواد خطرناک برای سلامتی) ذکر شده اند. قبل از استفاده از دستورالعمل ها و برچسب های خطر پیروی کنید.

  • آب مقطر – موجود در فروشگاهها و مغازه های فروش محلولات ، برای تمیز کردن و به عنوان شستشوی خنثی استفاده می شود.
  • محلول روح سفید(محلول 646)- مناسب برای از بین بردن موم ها و آلودگی های روغنی ، موجود در فروشگاه های ابزار و DIY
  • مواد شوینده غیر یونی 2% – در دسترس فروشگاه های فروش محصولات شیمی

استفاده از شیر هرگز مناسب نیست زیرا به خودی خود اسیدی است و رشد کپک را تشویق می کنند و باعث جذب گرد و خاک می شوند. پاک کننده های سنتی حاوی سرکه یا آب لیمو می توانند اثر ناخواسته مشابهی داشته باشند.

برای محافظت از دست باید از دستکش (پلاستیکی یا نیتریل ، نه پارچه ای) استفاده شود ، کار باید در یک منطقه با تهویه مناسب انجام شود و از حداقل مقدار حلال استفاده شود.

شستشوی خشک

اگر شستشو با مایع توصیه نشود ، می توان از ماده تمیز کننده ای مانند Groomstick استفاده کرد. این یک محصول لاستیکی اسفنجی و طبیعی است که عاری از رطوبت ، حلال یا مواد افزودنی شیمیایی است. مقدار کمی چوب دام را به انتهای یک چوب بامبو بپیچید و آن را کمی روی سطح بچرخانید.

سطوح لکه دار

سطوح لکه دار مرمر

لکه های آهن ، معمولاً به رنگ نارنجی زنگ زده ، می تواند در اثر پیریت ها یا در اثر تماس اشیا آهنی با مرمر در ترکیب با رطوبت ایجاد شود. پیریت ها بلورهای کوچکی از سولفید آهن هستند که مانند لکه های سیاه کوچک به نظر می رسند و ناخالصی در سنگ مرمر ایجاد می کنند. در شرایط مرطوب آنها می توانند خورنده و باعث لکه های نارنجی رنگ کوچکی شوند ، مناطق قهوه ای یا صورتی مایل به رنگ آمیزی آهن. در گذشته ، برخی از مجسمه سازان پیریت ها را بیرون می کشیدند و سوراخ حاصل را با موم پر می کردند. اگر سنگ مرمر با روح سفید تمیز شود ، این موم از بین می رود.

اگر سنگ ساختمانی مرمر شما دارای یک رنگ کاملاً زرد قهوه ای یا نارنجی تیره است ، این ممکن است نتیجه درمان های قبلی باشد که ترکیبی از روغن دانه کتان و موم به عنوان لاک الکل زده شده ، در ساختار نفوذ کرده و با گذشت زمان ، پوستی اگزالات ایجاد می کند. تغییر رنگ ساختار بلوری پوست اگزالات پیچیده است و برداشتن آن تقریباً غیرممکن است.

جلا و براق کردن بدنه

اگر سنگ مرمر شما بر اثر یک صدمه آسیب دیده است ، دارای یک سطح صاف (به عنوان مثال یک میز) است و از نظر تاریخی یا مالی ارزش ندارد ، می توانید آن را دوباره جلا دهید. سنگ مرمر با استفاده از آب به عنوان ماده روان کننده با استفاده از ساینده ها پرداخت می شود. هر مرحله با ساییده شدن ، سطح زبری سطح را کاهش می دهد تا سطح صاف و براق شود.

پس از پرداخت ، سطح آن ممکن است برای افزایش براق شدن ، واکس زده شود. این روش درمانی مناسب برای مجسمه سازی ، هنرهای تزئینی یا سطوح اصلی تاریخی نیست – برای بهترین مشاوره با یک محافظه کار مشورت کنید.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن