تراورتنسنگ هامرمریت

کاربرد سنگ در نماکاری ساختمان

با رشد شهرنشینی کاربرد سنگ در سختمان سازی افزایش می یابد

کاربرد سنگ در نماکاری ساختمان

 

کاربرد سنگ در نماکاری ساختمان
کاربرد سنگ در نماکاری ساختمان

بکاربردن سنگ های تزیینی برای فضای داخلی ساختمان ظاهری بسیار زیبا و شیک به آن می دهند. به طور معمول از سنگ های تزیینی برای تزئین دیوار  فضای سرویس بهداشتی شامل حمام و ….. ، ساختمان های رسمی و اداری، رستوران ها و … بکار می روند. سنگ تزئینی که برای دیوار به کار می رود باید ظاهری زیبا و و سطحی صاف و براق داشته باشند. علاوه بر آن مقاومت شیمیایی اش زیاد باشد.تا در اثر مواد شوینده اسیدی یا بازی واکنش ندهد و مقاومتش کاسته نشود.

سنگ در طراحی نمای ساختمان

یکی دیگر از کاربرد های سنگ های تزیینی،استفاده از آن در نماکاری های ساختمانی است. برای این کار یعنی سنگ کاری نما های ساختمانی باید از سنگ های با کیفیت و با دوامی استفاده کرد. چون در فضای بیرونی باید هرگونه تغیرات دمایی ، بارش، آفتاب و ….. تحمل کند. چون این موارد میتواند بر مقاومت و شکل ظاهری سنگ اثرات بسیاری بگذارد.یکی از بهترین سنگ ها برای این کار سنگ تراتورتن است.

 دیوار و شالوده

 دیوار و شالوده
دیوار و شالوده

سنگ های تزیینی که برای دیوارهای فضاهای داخلی استفاده می شوند. به صورت قاطی و بدون شکل و نقش خاصی بر دیوار سوار می شوند.برای صرفه جویی در هزینه های نصب و تهیه ی مواد اولیه برای کار از سنگ هایی که بصورت فراوان در آن منطقه یافت میشود استفاده میکنند. و علاوه بر آن برای پر کردن درز و فضاهای خالی میان سنگ ها میتوان از سنگ های ریز تر استفاده کرد. سنگ های سست و قابلیت انحلال بالا و لایه ای برای استفاده برای این کار مناسب نیست و سنگ هایی با مقاومت بالا و تحمل فشار بسیار میتواند گذینه ی خوبی برای این کار باشند. بیشتر ماسه سنگ ها و سنگ های با ترکیبات آهکی دولومیتی گذینه های خوبی برای این کار دیوار و شالوده می باشد.

کاربرد سنگ در طراحی نمای ساختمان

اهمیت سنگ در طراحی نمای ساختمان
اهمیت سنگ در طراحی نمای ساختمان

یکی از بهترین گذینه ها برای تزیین نمای فضای داخلی و خارجی ساختمان استفاده از سنگ های تزیینی است. که روز به روز محبوبیتش می شود. در انتخاب سنگ باید به نکته ای توجه کرد شما باید با توجه به وضعیت آب هوایی خود سنگ مناسب را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

برخی از سنگ های تزیینی برای مثل سنگ های تراورتن با ملات و چسب و ماسه پشت سنگ ها، به داخل شوراخ این سنگ ها نفوز میکند وباعث میشود. که سنگ به نما بخوبی بچسبد و جدا نشود. ولی برخی سنگ ها مانند مرمریت دارای سطحی کاملا صاف هستند و به این دلیل مکندگی زیادی ندارند این سنگ ها با توجه به  تغیرات اندازه که با تغیر دما شب و روز انقباض و انبساط رخ میدهد احتمال کنده شدن به این علت بسیار زیاد است. در استفاده سنگ در نمای ساختمان ها یکی از خلاقیت های جالب برای زیبا تر کردن نما میتوان از سنگ های مختلف در یکجا استفاده نمود.

اهمیت سنگ در طراحی نمای ساختمان

این روز ها و با افزایش شهرنشینی و ساخت و ساز برج های بلند فراوان و ساختمان های با طبقات زیاد در کوچه ها و خیابان های شهرها، بیشتر مردم در ساختمان هایی با عمر حدودا کمتر از 15 سال زندگی.یکی از مهم ترین نکات زندگی در ساختمان های امروزی، استفاده از سنگ در نما درآن هاست که در ظاهر آن ها تاثیرات زیادی میگذارد.

بهترین سنگها در طراحی نمای ساختمان چه ویژگی هایی دارند؟

حالا که نقش بسیار مهم سنگ هارا در ساختمان پی بردید ، نوبت به آن رسیده است در مورد نکات یک سنگ خوب صحبت کنیم:

سنگ نما باید استحکام خوبی داشته باشد.

سنگ نمای خوب باید مقامت های لازم را را برای حفظ استحکام در برابر انواع عوامل های فیزیکی ، شیمیایی ، و دمایی و …… مقاوت خود را از دست ندهد.

سنگ نمای استفاده شده باید متناسب با دمای منطقه زندگی شما باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن