سنگ ها

ماسه سنگ چیست؟

ماسه سنگ بدلیل مقاومت بالا در برابر هوازدگی یکی از گزینه خوب برای تزیین است

ماسه سنگ چیست؟

ماسه سنگ چیست؟
ماسه سنگ چیست؟

ماسه سنگ نوعی سنگ رسوبی است که از پیوستن دانه های سیلیسی بدست می آید. معمولا این سنگ حاصل ته نشینی ماسه در کف رئد ها تشکیل می شود.

ماده ی تشکیل دهنده ی این ماسه سنگ میتواند از سیلیس ، اکسید آهن یا رس باشد. رنگ این سنگ متغیر است ولی بدون درنطر گرفتن ناخالصی معمولا قهوه ای سوخته، قرمز تا ارغوانی است.

سختی این سنگ وابسطه به نوع مواد و چسبی که بکار میرود است.

ویژگی های ماسه سنگ

از ماسه سنگ ها میتوان استفاده های متعددی کرد چون برخی از آن ها در برابر هوازدگی مقاوم اند و این ویژگی باعث شده ماسه سنگ را به یکی از مصالحی که در ساختمان سازی و سنگ فرش مورد استفاده قرار می گیرد، تبدیل می کند.

به دلیل سختی بسیار دانه ها ، یکسانی اندازه دانه ها و ذره های تشکیل دهنده ماسه و تا اندازه ای ماهیت خرد شوندگی ، ماسه سنگ یکی از مصالح بسیار عالی است که عمدتا برای سنگ های چاقو تیزکنی که برای تیز کردن تیغه ها و سایر ابزار آلات مورد استفاده قرار می گیرد ،به کار برده می شود.

برای تهیه ماسه سنگ در روند سیمان سازی از به هم پیوستن دانه های شن بوجود می آید.

این ماسه سنگ ها را میتوان برای استفاده های مختلف تراشیده و صیقل داد.

موادی عالی برای پی ریزی و نگهداری وزن های سنگین است چون براحتی میتوانند وزن های سنگین را تحمل کنند.

انواع ماسه سنگ

یک ماسه سنگ را با توجه به مشخصات زمین شناختی میتوان به سه دسته ی زیر تقسیم نمود:

انواع ماسه سنگ
انواع ماسه سنگ
  •  ماسه سنگهای آرکوزیک که محتوی کربن آنها زیاد( بیش از 25 درصد ) است.
  • ماسه سنگهای از جنس کوارتز که محتوی کربن آنها زیاد( بیش از 90 درصد ) است.برخی موارد این ماسه سنگها اورتوکوارتزیت نامیده می شونند ، برای مثال کوارتزیت
  • ماسه سنگهای دارای رس مانند گریوکها که محتوی رس و لای آن قابل ملاحظه است.

یکی از بهترین و موثرترین سنگ های استفاده شده در مصالح ساختمانی ماسه سنگ ها میباشد. که به دلیل عمرطولانی و قابل اطمینان بودن به عنوان ماده ساختمانی از دوران های تمدن‌ باستانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

ماسه سنگ سنگی است که به طور فراوان در طبیعت موجود است که امروزه به طورکلی در صنایع گوناگون کاربرد دارد و مطمعنا در اکثر ساختمان‌ها، بنا‌های خاص ، ورودی‌های بسیاری از مکان ها و جاده‌ها و بسیاری از جاها دیده شده است.

این سنگ حتی در کف استخر ها و در انواع کف سازی ها بکار میرود همچنین درساخت محصولات شیشه، بتون‌های ترکیبی و سنگریزه‌ها استفاده صنعتی می‌شود.

ماسه سنگ ها این نوع سنگ‌ها در هر فضایی که استفاده شوند، زیبایی خاصی به محیط می‌دهد . ماسه سنگ‌ های دارای بافتی خشن که برای شومینه‌ها، بعضی سطوح خاص و دیوار‌ها استفاده می‌شوند. در حالی که ماسه سنگ های نرم برای شکل دادن دیوار ها و ……. بکار میرود.

کاربرد ماسه سنگ ها

ماسه سنگ ها مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذپذیری آب دارند بنابراین استفتده از آن در نما های ساختمانی تقریبا رایج است و از این سنگ میتوان در کف و دیوار‌های کاشی شده در ساختمان ها به عنوان کاشی‌های تزیینی و حتی در سنگفرش گذرگاه ها استفاده می‌شود.

یکی از سنگ های است که میتوان به عنوان سنگ تزیینی از آن استفاده نمود.

در قیاس با بتون و سنگ های دیگر، ماسه سنگ‌ها متناسب با هر شرایط آب و هوایی از سردترین تا گرمترین را میتوانند خود را وقف بدهند . حتی می‌توانند ترافیک سنگین و وزن بسیار زیاد را متحمل شوند و این ویژگی باعث شده که به عنوان مصالح عالی برای نصابان سنگ به احتساب آید. مراقبت و نگهداری از این سنگ نیز به هزینه و زمان کمی نیاز دارد.

 

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن