سنگ ها

سنگ دیوریت چیست؟

سنگ دیوریت که یک سنگ آذرین نفوذی است که عمدتا از مواد معدنی تشکیل میشود

سنگ دیوریت چیست؟

سنگ دیوریت چیست؟
سنگ دیوریت چیست؟

دیوریت یک سنگ آذرین نفوذی است که عمدتا از مواد معدنی سیلیکات پلاژیوکلاز فلدسپات (نوعاً آندزین) ، بیوتیت ، هورنبلند و / یا پیروکسن تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی دیوریت بین گابرو مافیک و گرانیت فلسیک متوسط ​​است. دیوریت معمولاً به رنگ خاکستری تا خاکستری تیره است ، اما همچنین می تواند سیاه یا مایل به آبی باشد . پلاژیوکلاز موجود در دیوریت دارای سدیم غنی تر و کلسیم فقیرتر است. دیوریت ممکن است حاوی مقادیر کمی کوارتز ، میکروکلین و الیوین باشد. زیرکون ، آپاتیت ، تیتانیت ، مگنتیت ، ایلمنیت و سولفیدها به عنوان مواد معدنی جانبی ظاهر می شوند.

مقادیر جزئی مسکویت نیز ممکن است وجود داشته باشد. انواع کمبود هورنبلند و سایر مواد معدنی تیره را لوکودیوریت می نامند. هنگامی که الیوین و اوژیت بیشتر از آهن وجود داشته باشد ، سنگ به فروو دیوریت تبدیل می شوند. مقدار کوارتز موجود در سنگ باعث می شود کوارتز  سنگ به شکل های زیر باشد:

دیوریت (> 5٪ کوارتز) یا تونالیت (> 20٪ کوارتز) ، و اگر ارتوکلاز (فلدسپات پتاسیم) بیش از 10 درصد وجود داشته باشد ، نوع سنگ به مونزودیوریت یا گرانودیوریت درجه بندی می شود. یک سنگ دیوریتی حاوی ماده معدنی فلدسپاتوئید است. اگر هیچ کوارتزی نداشته باشد با توجه به محتوای آن دیوریت حامل فوید یا دیوریت فیید نامیده می شود.

یکی از ویژگی های سنگ دیوریت دارای بافت فنریتیک ، غالباً لکه دار ، از اندازه دانه درشت است و گاها پورفیری است.

دیوریت ها ممکن است با نفوذ گرانیت یا گابرو همراه باشند ، که ممکن است به طرز ماهرانه ای در آنها ادغام شوند. دیوریت از ذوب جزئی سنگ مافیک بالای یک منطقه فرورانش حاصل می شود. این ماده معمولاً در قوسهای آتشفشانی ، و در ساختمانهای کوهستانی طناب کشی مانند کوههای آند ، به عنوان غسالهای بزرگ تولید می شود.

تشکیل سنگ دیوریت

ترکیبات سنگ گابرو
ترکیبات سنگ گابرو

دیوریت ، که بسیار نادر است ، مناطق تشکیل بسیار کوچکی دارد. محلیات منبع شامل لسترشایر (یک نام برای میکرودیوریت – مارکفیلیت – به دلیل پیدا شدن سنگ در دهکده مارکفیلد وجود دارد) و آبردین شایر ، انگلستان. گرنزی سوندریو ، ایتالیا؛ تورینگن و زاکسن در آلمان ؛ فنلاند رومانی شمال شرقی ترکیه؛ سوئد مرکزی؛

جزیره جنوبی ونکوور در حوالی ویکتوریا ؛ رشته دارانس در نیوزیلند ؛ کوههای آند ؛ و کنکوردیا در آفریقای جنوبی.

استفاده تاریخی از این سنگ

استفاده تاریخی از این سنگ
استفاده تاریخی از این سنگ

دیوریت که ترکیبی از مواد معدنی است ، از نظر خصوصیات متفاوت است ، اما به طور کلی سخت است (مواد معدنی غالب آن دارای سختی حدود 6 در مقیاس Mohs هستند). این کار تراشکاری و کار با آن را دشوار می کند ، اما همچنین به آن اجازه می دهد تا ریز کار شود و از یک جلا دهنده قوی استفاده شود و یک کار با دوام  ارائه دهند.

از دیورت بیشتر در کتیبه ها استفاده می شد زیرا کنده کاری آن در تندیس سه بعدی آسان تر است. استفاده از دیوریت در هنر در میان تمدن های خاورمیانه بسیار اولیه مانند مصر باستان ، بابل ، آشور و سومر بسیار مهم بود.

این ارزش در اوایل بسیار ارزشمند بود به طوری که اولین امپراتوری بزرگ بین النهرین – امپراتوری سارگون آكاد – غارت دیوریت را به عنوان هدف از لشكركشی های نظامی ذکر كرد.

گرچه می توان در دوره های جدید تر  هنر دیوریت را یافت ، اما به عنوان یک سنگ ساختاری محبوبیت بیشتری پیدا کرد و به دلیل دوام آن اغلب به عنوان سنگفرش مورد استفاده قرار گرفت. از دیوریت توسط هر دو تمدن اینکا و تمدن مایا استفاده می شد ، اما بیشتر برای دیوارهای قلعه ، سلاح و غیره استفاده می شد.امروزه خیابان های سنگفرش دیوریتی بسیاری را می توان در انگلستان ، گرنزی و اسکاتلند یافت و در نقاط مختلف جهان مانند اکوادور و چین یافت. اگرچه دیوریت ماهیتی نسبتاً سختی دارد ، اما توانایی آن در پاک کردن را می توان در مراحل دیوریت کلیسای جامع سنت پل ، لندن مشاهده کرد.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن