سنگ هاکوارتزیت

سنگ ساختمانی كوارتزيت چیست؟

سنگ کوارتزیت نحوه ی تشکیل معایب و مضایا

سنگ ساختمانی كوارتزيت  (Quartzite)

"<yoastmark

سنگ ساختمانی کوارتزیت نوعی سنگ دگرگونی بسیار سخت می باشد که در اثر دگرگونی ماسه سنگ در اثر گرما و فشار بسیار زیادی در لابه لای دل زمین به وجود آمده است.

کوارتزیت خالص معمولاً به رنگ‌های سفید تا قهوه ای  سوخته است. در صورتی که در آن اکسیدهای آهن Fe۲O۳ نیز وجود داشته باشد. بیشتر سنگ های کوارتزیت از ماده ای بنام کوارتز که به رنگ‌های صورتی تا قرمز دیده می‌شود. سنگ های کوارتزیت به دلیل تحول دائمی در سطوح زیرین کره زمین و فشار بسیار زیاد در اشکال  مختلفی دیده می شود.

معمولا شکل این سنگ سطح این سنگ بعد از استخراج بلوری شکل بوده و بسیار زبر و سخت است. و ظاهریت آن شبیه به سنگ مرمریت میباشد ولی مزیت آن نسبت به سنگ  مرمریت سخت بودن آن است.

دلیل بلوری شدن سنگ کوارتزیت دانه‌های کوارتز که در آن وجود داشته به همراه مواد سیمانی که پیش از این در ماسه‌سنگ وجود داشت دگرگون میشود و شکل بلورین به خود میدهد.

از سنگ کوارتزیت در زمینه های ساختمانی استفاده های فراوانی دارد برای مثال  نمای بیرونی و نمای داخلی استفاده کرد، همچنین برای مرمت دیوارها، کف پوش ها استفاده می شود. سنگ کوارتزیت در مقایسه با بسیاری دیگر از سنگ ها از مقاومت بالایی در برابر سرما ، گرما ، اسید ضربه و ساییدگی برتریت دارد. به هیمن دلیل است که یکی از بهترین انتخاب ها برای زمینه های ساختمانی است.

برخی ویژگی های سنگ کوارتزیت

ویژگی های سنگ کوارتزیت
ویژگی های سنگ کوارتزیت

سنگ ساختمانی کوارتزیت در کف راه ها و همچنین در سنگ نمای ساختمان ها و پوشش دیوارها کاربرد دارد. به دلیل مقاومت در برابر هوازدگی ، سختی بسیار زیاد و تیز گوشه بودن آن که در ساخت پله کاربرد فراوانی دارد.

از این سنگ برای استفاده های صنعتی کاربرد دارد مثلا از کوارتزیت خالص از آن می توان در تولید فروسیلیکن (آلیاژ سلسیم و آهن)، سلیسیم صنعتی، سیلیس و کاربید سیلسیم استفاده نمود.

خود سنگ کوارتزیت در اثر دگرگونی شدن در ماسه سنگ در دما و فشار بسیار زیاد بوجود می آید.

هنگامی که ماسه سنگ توسط فشار و دما بسیار زیاد به کوارتزیت دگرگون می‌شود دانه‌های کوارتزی که در آن وجود داشته به همراه مواد سیمانی که پیش از این در ماسه‌سنگ وجود داشت، دوباره بلوری می‌شود و بلورهای جدید کوارتز، تکه‌تکه به هم پیوند می‌خورند.

بعد از دگرگونی بیشتر یا همه ی بافت پیشین ماسه‌سنگ و ساختار رسوبی کاملا پاک و به بافت کوارتزیت تبدیل می شود.

و دلیل رگه های موجود در این سنگ در مرحله ی دگرگونی مقدار کمی از مواد سیمانی مانند اکسید آهن، کربنات و رس در روی ماسه سنگ باقی می مانند و این رگه هارا تشکیل میدهند.

عده ی زیادی این سنگ را به عدل شباهت ظاهری با سنگ گرانیت اشتباه ولی این سنگ از سنگ گرانیت سخت تر و ظاهری زبر و بلوری دارد.

همان طور که بالا ذکر شد برنگ های صورتی و سرخ تا قهوه ای سوخته یافت میشود.

یکی دیگر از مزیت های این سنگ قیمت پایین آن است. به همین دلیل از آن میتوان در اکثر جا ها اعم از مناطق روستایی میتوان دید.

تفاوت بین سنگ گرانیت و کوارتزیت
تفاوت بین سنگ گرانیت و کوارتزیت

تفاوت بین سنگ گرانیت و کوارتزیت

یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو سنگ گرانیت و کوارتزیت در نحوه ی استفاده ی عمده ی آنان در زمینه ی صنعتی و تزیینی است که سنگ گرانیت در طول زمان آزمایش خود را پس داده و جذبه جهانی پیدا کرده است. مطمئنا برخی رنگ های خاص و جذاب آن بعد از گذشت یک دهه ممکن است قدیمی به نظر برسند اما به طور کلی در انتخاب گرانیت به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت اشتباه نمی‌کنید چرا که باعث می‌شود بتوانید خانه هایتان را گران تر به فروش برسانید.

ولی از سنگ کوارتزیت بیشتر در صنعت مهندسی میتوان استفاده کرد بطوری که که از حدود 93 درصد کوارتز طبیعی و 7 درصد رزین ساخته شده است. از هر دو سنگ هم میتوان برای تزیین و هم برای صنعت استفاده نمود.

درمورد قیمت سنگ گرانیت کمی گرانتر از کوارتزیت میباشد. بطوری که گرانیت برای هر فوت از 80 دلار شروع و بعد از نصب و سایر هزینه ها با 225 دلار تمام میشود ولی سنگ کوارتزیت هم از 80 دلار شروع ولی با 140 دلار تمام میشود.

تفاوت بین کانتر گرانیت و کوارتزیت

کانترهای گرانیت از سنگ خالصی به وجود آمده‌اند به طور طبیعی استخراج میشود . سنگ با تیغه هایی برش خورده و صاف می‌شود. به صورت کاشی یا سنگ گرانیت یکدست عرضه می‌شود و سپس آن را صیقلی می‌دهند و برای فروش آماده می‌کنند

ولی سنگ ساختمانی کوارتزیت بر اثر خورد شدن سنگ های بزرگ کوارتزیت دیگر بدست می آید. اگر کانتری خالص میخواهید باید گرانیت را انتخاب کنید چون به آن رنگدانه و رزین (و ترکیبی از مواد شیمیایی به اسم پیونده) اضافه می‌کنند. البته بیشتر این ترکیب (حدود 92 تا 94 درصد آن) از سنگ کوآرتزیت تشکیل شده است.

سنگ های خالص مانند گرانیت علاوه بر زیبا بودنشان با آسانی روی آن ها لکه می افتد و به دلیل شکننده بودنشان نسبت سنگی مانند کوارتزیت نصبشان کمی سختتر و نیاز به نصب روکش هم دارند.

از کجا می دانید کوارتزیت واقعی آن است؟

من می دانم که شما چه فکر می کنید اگر سنگ گاهی اوقات برچسب غلطی خورده است ، پس چگونه می دانید واقعاً کوارتزیت واقعی است یا نه؟ خوشبختانه ، یک آزمون آسان وجود دارد که هر کسی می تواند انجام دهد. این آزمایش شیشه ای نامیده می شود.

آزمون ساده ای است هر کسی می توانید ایت آزمون را انجام دهد.
افرادی که کوارتزیت می فروشند باید این کار را انجام دهند زیرا به راحتی می توانند برچسب صحیح سنگ را بفهمند و در صورت نیاز می توانند برچسب گذاری را تغییر دهند. مصرف کنندگان همچنین باید آزمایش شیشه را انجام دهند زیرا همه نمایشگاه ها این مقاله را نخوانده اند. ارزش دارد که هرچه می توانید در مورد هر سنگی که می خرید (یا می فروشید) بیاموزید.

نحوه انجام آزمایش شیشه:

از کاشی شیشه ای استفاده کنید.
یک قسمت خشن از سنگ ، ترجیحاً یک لبه تیز پیدا کنید.
کاشی شیشه ای را روی یک میز قرار دهید ، سپس سعی کنید کاشی را با سنگ خراش دهید. سخت فشار دهید.
خراش را بازرسی کنید. آیا واقعاً یک خراش است؟ یا این یک رد پودر شده از سنگ خرد شده است؟

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن